Helyes így? Milyen szabályokat kell betartanunk?

A magyar a világ legnehezebb nyelvei közé tartozik, így gyakran teszik fel az emberek magukban a kérdést: helyes így? Előfordulhatnak olyan szófordulatok, szavak és kifejezések, amiknél hirtelen nem jut eszünkbe a helyes írásmód. Hivatalos levelek megfogalmazásánál rettentően oda kell figyelni a megfelelő szórendre és helyesírásra. Ezért, egy professzionális levél megírásánál a „helyes így” kérdés sűrűn előfordulhat. Azonban, az ismétlés a tudás anyja.
Fontos, hogy a magyar nyelvben a mondatoknak világos szerkezettel rendelkezzenek. Az alany-állítmány-tárgy sorrend az, amit általában követünk. Ez azt jelenti, hogy a mondat elején az alany szerepel, utána az állítmány, végül pedig a tárgy. A mondatok írásánál a nyelvhelyességre, ragokra és toldalékokra is fordítsunk kellő figyelmet! A helyesírás nagyon fontos a kommunikációban, hiszen az üzeneteinknek érhetőnek, egyértelműnek és pontosnak kell lenniük. Ha minden helyesírási szabályt betartunk, akkor elkerülhetjük a tipikusnak mondható hibákat. Idetartozik a kis- és nagybetűk használata, az idézőjel és gondolatjel alkalmazása, valamint az írásjelek szabályai.
Helyes így? Milyen buktatói lehetnek a magyar nyelvnek?
Nagyon sokan bele szoktak keveredni az írásjelek, ékezetek és toldalékok, ragok útvesztőjébe. Még egy magyar születésű, magyar nyelvet tökéletesen beszélő embernek is sokszor gondot okoznak egyes kifejezések. Azonban csak néhány utasítást kell betartanunk ahhoz, hogy elsajátíthassuk a nyelvtani szabályokat. Beszéljünk kicsit a buktatókról, hogy milyen tipikus hibákat vétünk!
– – A névmások hibás használata: sokszor előfordul, hogy a névmásokat helytelenül használjuk, de egy kis odafigyeléssel gyönyörű, kerek és jó mondatokat alkothatunk.
– – Helyesírási hibák: a magyar nyelv helyesírás szabályai sokaknak feladják a leckét. Sokszor rosszul használjuk a dupla mássalhangzókat, az ékezeteket és a betűket. Például áru, árú, lyuk, papagáj, több és így tovább.
– – Szóösszetételek írása: a magyar nyelvben rengeteg szót összetett formában használunk. Például fekete-fehér, jegygyűrű, jószívű, de idetartozik a szárazföld is.
– – Ragozási hibák: a ragozás gyakorlatilag a szavak toldalékolását jelenti. Például a ragozott ige magába foglalja azt is, hogy ki végzi az adott cselekvést. Csak egy példa: „én csinál” – helyes így? Helyette „csinálok” (helyes).
– – Igeidők keverése: az igeidők helytelen használata szintén gyakori hibának számít. Például: „Holnap elmegyek a fodrászhoz.” (helyes). Helyette viszont valaki helytelenül azt mondja, hogy „Holnap elmentem a fodrászhoz.”
– – Végül a toldalékolás hibák: az alany és az ige közötti kapcsolat nem mindig egyértelmű és a helytelen toldalékok alkalmazása is előfordulhat. Hogy az előző példánál maradjunk: „elmentem a boltba” helyett „elmentem a boltban” használ valaki. Az utóbbi helytelen.
Fejleszthető a megfelelő nyelvhasználat olvasással? Helyes így?
Igen, a magyar nyelv használata, illetve a nyelvtani sajátosságok rengeteg olvasással és gyakorlással fejleszthetőek.