Mikor, miért és miként történjen a fal vízszigetelés injektálással?

fal vízszigetelés injektálás

A fal vízszigetelés injektálás segítségével utólagosan egy hatékony és korszerű megoldás, elsősorban a régi épületek esetében. Erre többnyire ott van szükség, ahol a hagyományos vízszigetelés sérülése, elöregedése vagy annak teljes hiánya komoly problémákat okoz. Ez az eljárás nemcsak a további épületkárosodásokat orvosolhatja, mert bizonyos mértékben javítja az ingatlanok hőszigetelő képességét és azok beltéri komfortját is.

Amennyiben felmerül a fal vízszigetelés szüksége, akkor azonnal cselekedjünk, mert a kezdetben a padlószinten megjelenő nedves foltok 2 méter magasba is felkúszhatnak a kapilláris hatás révén és a vakolat leválását, illetve a szerkezet gyengülését eredményezhetik. Ezt a problémát tényleg komolyan kell venni!

Hogyan zajlik az fal vízszigetelés injektálással?

Minden esetben a fal vízszigetelés első lépése az állapotfelmérés. Először egy alapos helyszíni vizsgálatra van szükség, hogy a szakemberek meghatározzák a tartószerkezetek nedvességtartalmát és a sérülés mértékét. Előfordulhat, hogy csak a belső páralecsapódás a gond, mert a fal hőhídként működik. Ez betonszerkezeteknél gyakori. Ilyenkor pedig egy külső hőszigetelés is megoldást nyújthat.

Ha nem erről van szó, akkor az injektálás előtt a fal alsó részén, a vakolat padlószinttől számított 50-80 cm-es magasságig való eltávolítása után, meghatározott távolságban (12 cm) furatokat készítenek, amikbe speciális injektáló anyagot, általában epoxi gyantát vagy poliuretán habot juttatnak be katrus kinyomóval. Ez az anyag a kapillárisokban szétterjedve lezárja a nedvesség útját. Ezt követően páraáteresztő vakolattal történik a helyreállítás és kész is az utólagos fal vízszigetelés.

Mikor szükséges a falak utólagos vízszigetelése?

Az épületek falai idővel ki vannak téve a nedvesség káros hatásainak. Sok régi házban vagy társasházban az eredeti vízszigetelés hiányzik, az évek során elöregszik, ami teret enged a nedvesség bejutásának a szerkezetbe. Természetesen, ehhez szükség van a folyamatos vízutánpótlásra is, ami származhat a talajból (ez a legrosszabb), vagy az időszakos esőzésekből, de a lényeg, hogy a falak utólagos vízszigetelése egyik esetben sem maradhat el.

Ha a falakon nedves foltok, salétromos kivirágzások jelennek meg, az egyértelműen jele a nedvesség felszívódásának. A belső terekben megjelenő penész egészségügyi problémákat is okozhat, így a vízszigetelés javítása kulcsfontosságú. Ebből a szempontból, a talajjal folyamatosan érintkező falak, például alagsorok, pincehelyiségek esetében gyakran szenvednek nedvességterheléstől, amit mérsékelni szükséges. A fal vízszigetelés injektálás alkalmazásával jó megoldás lehet számos esetben.

Miért érdemes az injektálásos módszert választani?

A falak utólagos vízszigetelése injektálással több előnnyel rendelkezik.

  • Költséghatékony: az utólagos vízszigetelési megoldások közül ez az egyik leggazdaságosabb, mivel nem igényel nagymértékű bontási munkálatokat.
  • Gyors kivitelezés: viszonylag rövid idő alatt elvégezhető, így a megszokott életvitel alig lesz megzavarva.
  • Tartós megoldás: a korszerű anyagok tartós védelmet nyújtanak a nedvesség ellen.